Publikováno Napsat komentář

Jak vybrat vhodnou dětskou matraci

detska matrace

Postýlka je místo, kde dítě tráví většinu svého času, a proto by nebylo moudré ji nevěnovat zvýšenou pozornost. O to větší pozornost si však zasluhuje dětská matrace, která má pro dítě význam hlavně ze zdravotních důvodů. První roky dítěte jsou určující pro vývoj jeho zad a páteře, a proto je třeba matraci vybírat důkladně, aby dítě v pozdějším věku nežehralo na zbytečnou nedůslednost při výběru. 

Kde při výběru začít?

Matrací je na výběr opravdu spousta a zorientovat se v nich není úplně jednoduché. My vám ale přiblížíme, v čem se jednotlivé matrace liší, a které jsou ty nejvhodnější pro vaše dítě. Samozřejmě i při koupi matrace hrají roli finanční možnosti, ale i mezi levnějšími se dají najít kousky, které potěší záda vašeho dítěte.

Pokud bychom výběr pojali vylučovací metodou, největšího zúžení docílíme, když vynecháme měkké matrace. Ty jsou totiž pro děti nevhodné, jelikož neposkytují jeho zádům a páteři potřebnou oporu. Budeme tedy vybírat mezi středně tvrdými a tvrdými, které eliminují případné budoucí zdravotní potíže se zády.

Výběr vhodného materiálu

Dalšího zúžení výběru docílíme zvolením preferovaného materiálu. Materiál je nejdůležitější parametr, kterého si při výběru matrace musíte všímat. Měli byste vybrat ten materiál, který poskytuje dobrou prodyšnost a potřebnou pevnost. 

Mezi ne úplně vhodné materiály lze zařadit molitan, který je sice lákavý svou nízkou cenovkou, nicméně svou pevností a tvrdostí nepatří mezi ideální varianty. Molitanové matracetak lze využít na přechodnou dobu, ale i tak je třeba vybrat matraci s patřičnou tloušťkou a pevností. 

Výběr dětské matrace se nesmí podcenit

Výběr se nám tak zúžil na dva oblíbené materiály, které ideálně plní základní potřeby. Tím prvním vhodným materiálem je polyuretanová pěna, která je známá též jako studená pěna. Ta díky své pevnosti plní dokonalou oporu zad, a navíc je perfektně prodyšná, takže dokáže skvěle odvést vlhkost, a k tomu se dítě na matraci nijak nepřehřívá, takže může spokojeně volně dýchat po celou dobu, kterou v postýlce stráví.

Podobné vlastnosti má i další materiál, který byste měli mít na očích při výběru dětské matrace. Jedná se o přírodní kokosový materiál, který se poslední dobou stává velice oblíbený a rozhodně k tomu je důvod. Nejen že má dobré ortopedické vlastnosti, ale zároveň díky svému přírodnímu původu neobsahuje žádné škodlivé látky, a tak je vhodný také pro alergiky.

Velikost, zóny, struktura a potah

Materiál máme tedy vybrán, nyní se zaměříme na další parametry, které jsou při výběru dětské postýlky důležité. Začneme u velikosti, u které hraje roli každý centimetr. Před výběrem matrace byste si tak měli vnitřní prostor postýlky změřit, abyste měli jistotu přesného výběru. Jako pomůcka může pomoci pravidlo, že mezi rámem postýlky a matrací by nemělo být místo na více než dva prsty. 

Často rodiče chtějí dopřát svým dětem stejný komfort, jako dopřávají sobě, a proto se do jejich výběru dostávají zónové matrace. Ty jsou však pro menší děti naprosto nevhodné. Děti totiž potřebují rovnoměrnou oporu zad, a tak byste se zónovým matracím měli obloukem vyhnout.

V dětské postýlce se musí dítě cítit pohodlně

V neposlední řadě je potřeba si dát pozor také na zdravotní nezávadnost dětské matrace. Určitě je třeba vynechat z výběru matrace s chemickým lepením, které sice musí být nezávadné, ale i tak chceme mít jistotu, že dítě bude dýchat naprosto čistý vzduch. K výrobě matrace se nejčastěji využívají monobloky pěn, které žádné lepidlo ani nepotřebují.

Výběr matrace se nám tedy dosti zúžil, ale nesmíme zapomenout na další důležitou část, kterou je potah. Jak je známo, dítě žužlá naprosto vše, co mu přijde před pusu a nejinak je tomu i u matrace, případně potahu. Navíc se můžou stát různé nehody. Aby dítě bylo vždy v suchu a pohodlí, je potřeba vybrat pratelný potah, který vždycky dokážeme nečistot zbavit. 

Matrace pro starší děti

Matraci pro nejmenší bychom již měli být schopni vybrat, ale děti rostou jako z vody a nastane čas výběru matrace pro starší děti. Vývoj zad a páteře stále pokračujei v pozdějším věku, nicméně vybrat tu správnou matraci už je o poznání jednodušší. Hlavně můžeme čerpat již z předešlých zkušeností, a navíc nám již samo dítě může s výběrem pomoct dle svých vlastních preferencí. 

Musíme brát ale v potaz rychlý růst dítěte, proto je potřeba vybrat matraci raději větší, která pak bude déle sloužit. Opět je potřeba vybrat pevnou matraci z kvalitního materiálu. Pokud by vám do oka padla paměťová pěna, mějte na mysli, že ta je vhodná až od dvanácti let dítěte, do té doby je její použití nevhodné.

Výběr matrace není radno podcenit

Základním pravidlem pro výběr dětské matrace je nepodcenit jedinou věc, neboť jakákoliv nedokonalost se může projevit v budoucnu u zdraví vašeho dítěte. Vždy je lepší preferovat spíše tvrdší matrace a kvalitní materiály, čímž pomůžete správnému vývoji zad a páteře. Správně vybraná matrace znamená kvalitní spánek pro dítě a díky tomu nerušený spánek pro vás. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *