Publikováno Napsat komentář

Jak vybrat ideální sedací soupravu

sedaci souprava

Zatímco pro jednoho je zařizování bytu zábava a možnost se pořádně vyřádit, pro druhého je to spíše nutná povinnost, kterou musí při stěhování nebo obměně zařízení podstoupit. My se dnes podíváme na část vybavení, která je důležitá nejen z hlediska využívání, ale také stylu. Jedná se o sedací soupravu, která je dominantou každého obývacího pokoje, a na které trávíme často nejvíce času, ať už přes den, nebo také v noci.

Nepodceňte přípravu

Sedacích souprav je na trhu nepřeberné množství, liší se ve všemožných ohledech, a tak je potřeba si před samotným výběrem určit jednotlivé parametry, abyste svůj pomyslný výběr zúžili na co nejmenší část sedacích souprav. Rozhodně nechoďte do obchodu nepřipraveni, neboť vás výběr sedačky otráví ještě dříve, než vůbec pořádně začne.

Největšího zúžení výběru docílíte, pokud si určíte velikost požadované sedací soupravy. U výběru velikosti je potřeba myslet nejen na její každodenní používání, ale také na místo pro případné návštěvy. Samozřejmě je třeba brát ohled také na velikost prostoru, kam sedací soupravu umístíte. Velikostí sedacích souprav je samozřejmě mnoho a ruku v ruce s ní jdou také jednotlivé typy sedaček. 

Výběr typu sedací soupravy

Pro menší obývací pokoje splní dokonale vše potřebné rohová sedací souprava. Ideální je její umístění u zdi, čímž zabere pouze místo, které sama spotřebuje. Pokud byste měli početnější návštěvu, lze sedačku vhodně doplnit taburety nebo jinými přenosnými sedačkami. Rohovou sedačku lze však stylově umístit také do většího prostoru, nikoliv však ke zdi, ale doprostřed pokoje. Díky tomu působí dominantně a pokud stylově ladí s ostatním nábytkem, je opravdovou ozdobou obývacího pokoje a každý vám ji bude závidět. 

Ne každý obývací pokoj však svými dispozicemi umožňuje umístění rohové sedačky. Proto se nabízí varianta klasické rovné sedačky, která najde své místo u zdi a k tomu můžete zvolit takovou délku, která se nejen ideálně vejde do pokoje, ale také pojme potřebné množství lidí. 

Kombinace gaučů pro dvě a tři osoby

Rovné sedací soupravy vám také umožní kombinaci několikagaučů nebo křesel. Opět závisí na potřebné velikosti, přičemž největší kombinací je 3+2+1, tedy kombinace gauče pro tři osoby, druhého gauče pro dvě osoby a jednoho křesla. Všechny díly jsou stejného provedení a stylu, čímž si zajistíte celistvost obývacího pokoje. Samozřejmě jsou i menší varianty takovýchto kombinací, minimem jsou však dva gauče pro dvě osoby.

Variantou vhodnou do velkých obývacích pokojů jsou sedací soupravy ve tvaru písmene U. Na takovou sedačku se už vejde větší množství lidí, a přitom působí celistvě. Ideálně pak mezi jednotlivá ramena sedačky zapadne konferenční stolek.

Jaký účel musí sedací souprava splnit?

Základní rozhodnutí o tvaru a velikosti sedačky byste tedy měli mít za sebou, nyní přichází na řadu rozhodnutí o účelu sedací soupravy. Musíte se tak rozhodnout, jestli sedačka bude sloužit pouze na sezení či relaxaci, anebo byste ji rádi využili také na spaní, případně jestli byste ji rádi využili také jako úložný prostor.

Pokud vám jde pouze o sedací soupravu na relaxaci u televize nebo čtení knížek, nemusíte se rozptylovat různými rozkládacími systémy a máte tak volbu ulehčenu. Pro obyvatele menších bytů je všakrozkládací sedačkaideální variantou, jak ušetřit spoustu prostoru. Neboť kombinace gauče a postele v jednom kusu nábytku uvolní prostor pro další nezbytnou výbavu.

Rozkládací sedací soupravase však hodí také v případě častých návštěv, kterým tak můžete poskytnout vhodnou variantu na přespání. I na takové věci je potřeba při výběru sedací soupravy myslet. 

Rozkládací sedačka je ideální varianta na občasné přespání

U rozkládacích sedaček je výběr o něco komplikovanější, neboť se musíme zaměřit také na výběr správného rozkládacího mechanismu. Pokud je v plánu využívat sedačku na každodenní spánek, rozhodně bychom na mechanismu neměli šetřit. V takovém případě bychom se tedy měli dívat po kovových mechanismech, které zaručí potřebnou pevnost a kvalitu, která je však vyvážena vyšší cenou. Varianta dřevěného mechanismu je vhodná na občasné přespání návštěv a na nenáročné přespávání se hodí výsuvy kombinované s plastem.

Také způsobů rozkládaní je několik, přičemž každý má svá pro a proti. Pro nepravidelné přespávání se hodí lůžka s vysouvací zásuvkou s rozkladem anebo systém s dělenou matrací. Pro kvalitnější pravidelný spánek se hodí rozklad s celistvou matrací, který je pohodlný, ale opět platí pravidlo, že za pohodlí se musí připlatit. Každopádně všechny rozkládací mechanismy jsou již v dnešní době velmi jednoduché, a navíc si je můžete v prodejnách bez problému vyzkoušet.

Dalším kritériem, které může výběr sedací soupravy ovlivnit, je úložný prostor, který v sobě sedačka ukrývá. To může pomoct hlavně při nedostatku úložných prostor v bytě, nebo je to ideální příležitost, kde uchovávat lůžkoviny, pokud se na gauči spí. 

Materiál konstrukce, výplně a potahu

Už jsme dokázali vybrat velikost, tvar a účel sedačky, ale ještě nemáme zdaleka vyhráno. Ještě jsou ve hře další důležité parametry, kterým je potřeba věnovat zvýšenou pozornost. A to především materiály sedací soupravy. Materiály v množném čísle, neboť je potřeba vybrat materiál konstrukce, materiál výplně a materiál potahu.

Sedací souprava je dominantou každého obývacího pokoje

Materiál konstrukce

Vezmeme to postupně a začneme výběrem materiálu konstrukce. Samozřejmostí je, že čím kvalitnější materiál, tím vyšší cena sedačky. A zároveň by se dalo říct, čím větší váha, tím kvalitnější posezení. Co se týče životnosti, je na tom nejlépe konstrukce kovová, u které nedochází k velkému opotřebení a je vhodná hlavně pro rozkládací sedačky. Pro klasické gauče už ale vede konstrukce z masivu, nejčastěji pak bukového, která vydrží desítky let. 

Pokud však hledáte obyčejnou sedačku, určitě si vyberete sedačku z dřevotřísky, která na několik let poslouží celkem obstojně, a navíc nezatíží tolik vaši kapsu. Ke konstrukci se řadí ještě nohy sedačky, u kterých bychom měli opět vybírat mezi dřevem a kovem, do úvahy přichází ale také plastové, které však nevynikají dlouhou životností.

Materiál výplně

Materiál výplně rozhoduje o komfortnosti sedací soupravy. Pro měkčí sezení lze vybrat jako výplň peří nebo línou pěnu, které však kopírují váš sed, a tak se pak ze sedačky hůře vstává. Lepším výběrem tak bude pružinové jádro nebo studená pěna, a nejlépe pak kombinace těchto dvou. Pěna je vysoce prodyšná a dokonale pohodlná a dokáže tak dodat vašemu posezení nový rozměr. 

Materiál potahu

Do třetice se ohledně materiálu zaměříme na potah sedací soupravy. Ne každý potah se hodí pro všechny příležitosti, proto je potřeba se důkladně rozhodnout. Rozhodovat se budete především mezi kůží, eko kůží, koženkou nebo mikrovláknem, případně dalšími používanými materiály. 

Co se týče kvality a stylu, vyhrává mezi potahovými materiály kůže. Nejen, že se hodí jak do moderního, tak do klasického interiéru, je navíc vysoce odolná, což ji zaručuje nebývalou životnost. Ale má samozřejmě i svá negativa. 

Kožené sedačky vypadají skvěle, avšak je třba si připlatit

Kůže je velice náročná na údržbu, proto abyste docílili dokonalého vzhledu po dlouhou dobu používání, je nutné se o ní pečlivě starat. Navíc kůže jak známo, nesaje pot, proto není úplně příjemným povrchem pro posezení v horké letní dny. A není ani vhodná pro posezení vašich domácích mazlíčků, kteří by svými drápky mohli sedačku poškodit. Pokud byste se pro kožený potah rozhodli, určitě je potřeba upřednostnit kvalitu, za kterou si však v případě kůže dost zaplatíte.

Tam, kde strádá samotná kůže, může nastoupit její zdánlivě příbuznáeko kůže. Příbuzné si doopravdy nejsou ani zdaleka, neboť eko kůže není živočišného původu, čímž na svou stranu získává hlavně alergiky. Její další výhodou oproti kůži je vysoká prodyšnost. Vzhledem se snaží pravé kůži přiblížit co nejvíce, životností to už však možné není, což je jedna z mála nevýhod eko kůže.

Eko kůže vypadá téměř jako opravdová

Další napodobenina kůže byla oblíbená hlavně v minulosti, dnes už se takové oblibě netěší. Koženkaje na první pohled od kůže k nerozeznání, to je ale asi vše, co mají tyto dva materiály společného. Koženka je sice o poznání levnější záležitost, nicméně kvalitou nenadchne. Po čase se totiž začne její vrchní vrstva odlupovat, což naruší její jinak dokonalý vzhled.

Abychom se oprostili od potahů vzhledu kůže, zaměříme se také na látkový potah nebo potah z mikrovlákna. Hlavní devízou těchto povrchů je snadná údržba a odolnost vůči ušpinění. Navíc jsou cenově dostupnější, proto se hodí i k levnějším sedacím soupravám.

Momentálně nejodolnější látkou používanou k výrobě potahu sedacích souprav je alcantara. Tato látka imituje semišovou kůži a její hlavní předností je udržení barevnosti po celou dobu své životnosti. Navíc je vysoce prodyšná. Nevýhodou je však pořizovací cena.

I design je důležitý

Základní kategorie, které je třeba zohlednit při výběru sedačky, máme probrány, nyní přichází na řadu už o něco příjemnější rozhodování. To se týče stylu a barvy. Výběr barvy už je ryze subjektivní, nicméně nedoporučujeme experimentovat, protože ač se zprvu může zdát barva zajímavá, po čase vás může váš nápad dosti mrzet, neboť se barva okouká a už nebude působit tak úžasně. 

V průběhu celého procesu rozhodování hraje samozřejmě důležitou roli také cena. Často je potřeba dělat kompromisy, proto se je snažte dělat tam, kde půjdou co nejméně poznat. Nakonec tak i sedačka za málo peněz může působit velkolepě a uhranout vaše návštěvy hned na první pohled.

Sedací souprava partnerem na dlouhá léta

Jak jste se mohli přesvědčit v předešlých řádcích, výběr vhodné sedací soupravy je zdlouhavý proces, při kterém je potřeba zvážit mnoho proměnných. Ale pokud se výběru věnujete naplno, neměli byste se zmýlit. Často nejtěžší momenty přichází až v době, kdy je potřeba sedací soupravu nějakým způsobem do obývacího pokoje dostat. Proto přejeme pevné nervy, a hlavně šťastnou ruku při výběru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *