Publikováno Napsat komentář

Pokojové rostliny čistící vzduch

kytka

Rostliny už od pradávna patří mezi základní bytové doplňky, kterými si zútulňujeme naše obydlí. Při výběru rostlinek ale většina z nás kouká hlavně na jejich vzhled, a jak se budou hodit na vybrané místo. O tom, že design není důležitý, se hádat nebudeme, jenomže věděli jste, že pokojové rostliny odvedou také skvělou práci při čištění vzduchu?

Blahodárné rostliny

Známé přísloví praví, co oči nevidí, to srdce nebolí. Ne však v našich obydlích. Do vzduchu se tam totiž dostává spousta škodlivin, které naše oči nedokážou postřehnout a můžou nám způsobit různorodé zdravotní nepříjemnosti. Můžeme s nimi bojovat chemickými přípravky, které ale působí jednorázově a z dlouhodobého hlediska nám mohou spíše samy uškodit.

Lepší variantou, jak se škodlivinami bojovat, je pořízení pokojových rostlin, které čistí vzduch. Díky nim se nám bude nejen lépe dýchat, ale také se budeme cítit v jejich společnosti mnohem příjemněji, neboť působí pozitivně na naši psychiku.

Škodliviny jsou všude kolem nás

Určitě si stále říkáte, že vy máte svůj domov naprosto čistý, pravidelně větráte, a proto ani žádné takové pokojové rostliny nepotřebujete. Ale nenechte se mýlit, škodliviny se do vzduchu uvolňují z nábytku, čistících prostředků nebo kosmetiky, aniž byste o tom měli tušení. Ty se pak ve vzduchu kumulují a vytváří zdraví nebezpečný koktejl, se kterým si není radno zahrávat.

Konkrétně jde o bytové toxiny jako je benzen, formaldehyd, xylen nebo amoniak. O těchto chemických látkách jste možná slyšeli naposledy ve škole, no určitě jste o nich neslyšeli v pozitivním smyslu. Ale co by vás možná ani nenapadlo, jsou škodliviny z elektrických zařízení. Jejich energetické záření působí negativně na naše zdraví, aniž bychom to mohli jakkoliv zaznamenat.

Pokojové rostliny čistí náš vzduch

A věřte nebo ne, pokojové rostliny si s těmito neřády dokáží šikovně a účinně poradit. Rostlinky totiž dokáží škodliviny vstřebat a přemění je díky fotosyntéze na čistší vzduch. U některých rostlin hrají roli také mikroorganismy, které se nachází v jejich půdě, a i ony přispívají k pročištění vzduchu.

To by byla teorie, nyní přejděme ke konkrétním pokojovým rostlinám, které nám pomohou vzduch vyčistit a jediné, co po nás budou na oplátku chtít, je voda a světlo. Při výběru mějte na paměti, že i malá rostlinka je lepší než žádná.

10 nejúčinnějších pokojových rostlin, které vyčistí váš vzduch

1. Chryzantéma

Pomyslný šampion na poli pokojových rostlin čistících vzduch. Dokáže vás zbavit všemožných toxinů v čele s formaldehydem a amoniakem. Navíc pestrobarevně kvete, a tak ji můžete využít také jako designový doplněk. Nepotřebuje žádnou speciální péči, má ráda co nejvíce světla, a naopak nesnáší mráz.

2. Tchýnin jazyk

Ideální pokojová rostlina do moderní domácnosti. Svým vzhledem se hodí téměř do jakéhokoliv stylu, přičemž je naprosto nenáročná, a i nezkušení pěstitelé budou překvapeni, jak dlouho rostlinka pod jejich vedením vydrží. Zalévat ji stačí i pouze jednou za dva týdny a pokud vyloženě nemrzne, zvládne jakékoliv teploty. Z toxinů absorbuje především trichlorethylen, benzen a xylen.

Chryzantéma
Tchýnin jazyk
Fíkus benjamin

3. Fíkus benjamin

Větší rostlina hodící se spíše do větších prostor. Vyhovují mu světlé prostory, ne však přímé slunce. Fíkus má rád teplo s mírnou vlhkostí, ideální je jej kropit. Pokud fíkus přelijete, poznáte to na úbytku listů. Díky svým dekorativním proporcím se hodí i do moderních obydlí.

4. Lopatkovec

Krásnou a nenáročnou rostlinou hodící se do světlých prostor je lopatkovec. Díky kontrastu tmavě zelených listů a bílého květu dodává pokoji uklidňující efekt, a přitom dokáže zkousnout i tmavší zákoutí. Účinně zvyšuje vlhkost vzduchu a je prakticky bez vůně, proto je ideální také pro alergiky.

5. Dracéna

Někdy také nazývána Dračinec, je ideální rostlinka do ložnice, neboť dokáže s velkou spolehlivostí absorbovat formaldehyd, benzen nebo také zplodiny z kouření. Její údržba je nenáročná, nepotřebuje velké množství světla a zalévat ji stačí jednou týdně. Pokropení listů také není na škodu.

Lopatkovec
Dracéna
Aloe vera

6. Aloe vera

Také tato známá rostlinka má očišťující schopnosti. Především je ceněna její schopnost uvolňovat kyslík po celou noční dobu a zároveň dokáže vás zbavit škodlivého benzenu. Navíc není náročná na pěstování, stačí ji trocha světla a vody, a přitom odvede skvělou práci.

7. Zelenec

Oblíbená trávovitá rostlina, která je nenáročná na údržbu. Potřebuje silné ale nepřímé světlo, kterého využívá k růstu hustého porostu. Nevyhovují mu vysoké teploty a dokáže vás zbavit všemožných škodlivin v čele s benzenem a toluenem.

8. Šplhavnice zlatá

Asi nejméně náročná pokojová rostlina, čímž si získala velkou oblíbenost. Přežije téměř jakékoliv podmínky, odpustí vám delší dobu sucha i méně světla. Je to plazivá rostlina, zvaná také potos, která ozvláštní váš pokoj, a přitom vám vyčistí vzduch od formaldehydu.

Zelenec
Gerbera
Šplhavnice zlatá

9. Gerbera

Rostlinka známá ze všech květinářství, která však spolehlivě dokáže ozdobit jakýkoliv pokoj a přinese mu mimo svěžího vzhledu, také vůni, a ještě vám pomůže zbavit se škodlivin z kouření. Potřebuje však dostatek přímého světla.

10. Kaktus

Ani malé kaktusy, které jsou doménou spíše mužských obydlí díky svému nenáročnému způsobu života a údržby, nesmí chybět ve vybraných pokojových rostlinách. I kaktus vám totiž pomůže zbavit se škodlivin, a to především těch vycházejících z elektrických zařízení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *